Załącznik nr 1 

do Zarządzenia nr 5 

Dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 23 

z dnia 7 lutego 2024r.

 

 STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM

W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 23 W OLSZTYNIE



PREAMBUŁA

 

Niniejszy dokument został stworzony aby zapewnić wychowankom Przedszkola Miejskiego nr 23 w Olsztynie harmonijny rozwój w atmosferze bezpieczeństwa, szacunku oraz akceptacji. Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników przedszkola jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. 

Kierując się dobrem wychowanków pracownicy placówki dążą do ich wszechstronnego rozwoju, traktując dziecko z szacunkiem oraz uwzględniając jego prawa i potrzeby. Realizując zadania przedszkola, wszyscy pracownicy zobowiązani są działać w ramach obowiązującego prawa, swoich kompetencji oraz przestrzegać zarządzeń i procedur określonych w niniejszym dokumencie.  Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy  w jakiejkolwiek formie.

Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem zostały opublikowane na stronie internetowej Przedszkola Miejskiego nr 23 w Olsztynie -  pm23.olsztyn.eu, są też szeroko promowane wśród całego personelu, rodziców i dzieci uczęszczających do Przedszkola. Przedszkole prowadzi działania zapoznające wychowanków z poniższymi Standardami poprzez prowadzone działania edukacyjne i informacyjne. Na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 2023 r.  o zmianie ustawy- Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1606) oraz art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczości na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r., poz.1304) Dyrektor przedszkola zobowiązuje się wprowadzić Politykę i Standardy Ochrony Małoletnich.

 

Rozdział I

Słowniczek terminów

 

-Dziecko/małoletni – każda osoba do ukończenia 18. roku życia.

-Krzywdzenie dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbanie.

-Personel – każdy pracownik Przedszkola bez względu na formę zatrudnienia, w tym współpracownik, stażysta, wolontariusz lub inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma (nawet potencjalny) kontakt z dziećmi.

-Opiekun dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także rodzic zastępczy.

-Instytucja – każda instytucja świadcząca usługi dzieciom lub działająca na rzecz dzieci.

-Dyrekcja – osoba (lub podmiot), która w strukturze Przedszkola jest uprawniona do podejmowania decyzji.

-Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka konieczne jest poinformowanie rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.

-Osoba odpowiedzialna za dostęp do Internetu to CIUWO (Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna) oraz każdy pracownik pedagogiczny przedszkola, realizujący zajęcia dotyczące podstawy programowej z użyciem tablic multimedialnych czy tabletów, będących na wyposażeniu przedszkola.

-Osoby odpowiedzialne za Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem to wyznaczeni przez dyrektora przedszkola pracownicy sprawujący nadzór nad realizacją niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.

-Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.

 

Rozdział II

OBSZARY STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM

 

Każdy pracownik zobowiązany jest do zapoznania się z treścią Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem potwierdzając swoim podpisem umieszczonym na ostatniej stronie, dołączonej do niniejszego dokumentu. Standardy Ochrony Małoletnich upublicznione będą poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Przedszkolu Miejskim nr 23  w Olsztynie oraz na stronie internetowej przedszkola. 

Niniejszy dokument określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Określa warunki prawidłowej i efektywnej pomocy wraz ze wskazaniem odpowiedzialności, z której powinna wywiązać się osoba zatrudniona w przedszkolu.

Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem tworzące bezpieczne i przyjazne środowisko przedszkola, obejmuje cztery niżej wymienione obszary takie jak polityka, personel, procedury oraz monitoring.

 

 

  •  

 

Standard I. POLITYKA

Placówka ustanowiła i wprowadziła w życie Politykę Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.

 

Standardy dotyczą całego personelu Przedszkola Miejskiego nr 23 w Olsztynie: pracowników, współpracowników, stażystów, wolontariuszy, praktykantów/studentów.  

Za ich wdrażanie i nadzorowanie odpowiada dyrektor placówki. 

Dyrekcja placówki wyznacza osoby odpowiedzialne za przegląd, aktualizację i monitoring realizacji Standardów. Rola oraz zadania tej osoby są jasno określone. Osoba ta powinna posiadać kwalifikacje pedagoga specjalnego i/lub psychologa w dowolnym zakresie i posiada przygotowanie pedagogiczne. 

Poniższe Standardy Ochrony Małoletnich określają:  

 

A/ ZASADY BEZPIECZNEJ REKRUTACJI PERSONELU  

Rekrutacja pracowników Przedszkola odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu:

  • Dyrektor dba o to, by osoby przez niego zatrudnione (w tym osoby np. wolontariusze/stażyści, praktykanci) posiadały odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz były dla nich bezpieczne.
  • Aby sprawdzić powyższe, w tym stosunek osoby zatrudnianej do dzieci i podzielania wartości związanych z szacunkiem wobec nich oraz przestrzegania ich praw, dyrektor przedszkola może żądać danych (w tym dokumentów) dotyczących:

- wykształcenia,

            - kwalifikacji zawodowych,

            - przebiegu dotychczasowego zatrudnienia kandydata/kandydatki.

  • W każdym przypadku dyrektor przedszkola musi posiadać dane pozwalające zidentyfikować osobę przez niego zatrudnioną, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Powinien znać:

- imię (imiona) i nazwisko,

            - datę urodzenia,

            - dane kontaktowe osoby zatrudnianej.

  • Dyrektor przedszkola może poprosić kandydata/kandydatkę o przedstawienie referencji
    z poprzednich miejsc zatrudnienia lub o podanie kontaktu do osoby, która takie referencje może wystawić. Podstawą dostarczenia referencji lub kontaktu do byłych pracodawców jest zgoda kandydata/kandydatki. Nie podanie tych danych w świetle obowiązujących przepisów nie powinno rodzić dla tej osoby negatywnych konsekwencji w postaci np. odmowy zatrudnienia wyłącznie w oparciu o tę podstawę. Przedszkole nie może bowiem samodzielnie prowadzić tzw. screeningu osób ubiegających się o pracę, gdyż ograniczają ją w tym zakresie przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) oraz Kodeksu pracy.
  • Dyrektor przedszkola przed zatrudnieniem kandydata/kandydatki uzyskuje jego/jej dane osobowe, w tym dane potrzebne do sprawdzenia danych w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – Rejestr z dostępem ograniczonym.

            Aby sprawdzić osobę w Rejestrze, dyrektor przedszkola potrzebuje następujących danych       

            kandydata/kandydatki:

            - imię i nazwisko,

            - data urodzenia,

            - PESEL,

            - nazwisko rodowe,

            - imię ojca,

            - imię matki.

  • Wydruk z Rejestru przechowuje się w aktach osobowych pracownika lub analogicznej dokumentacji dotyczącej wolontariusza, stażysty lub praktykanta/studenta.
  • Dyrektor przedszkola przed zatrudnieniem kandydata/kandydatki na nauczyciela uzyskuje od kandydata/kandydatki informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
  • Jeżeli osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie, wówczas powinna przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację                     z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla ww. celów.
  • Od kandydata/kandydatki – osoby posiadającej obywatelstwo inne niż polskie – dyrektor pobiera również oświadczenie o państwie lub państwach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej.
  • Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności, nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat/kandydatka zobowiązani są złożyć pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie byli prawomocnie skazani w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, oraz nie wydano wobec nich innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścili się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub z opieką nad nimi.
  • Dyrektor przedszkola jest zobowiązany do domagania się od osoby zatrudnianej na stanowisku nauczyciela zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. W przypadku niemożliwości przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego dyrektor uzyskuje od kandydata/kandydatki oświadczenie o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych zgodnie z załącznikiem nr 6 do niniejszych Standardów oraz oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami zgodnie z załącznikiem nr 7 do Standardów.

 

B/ ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI PERSONEL-DZIECKO

Pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko i dziecko – dziecko ustalone w przedszkolu.  Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi w Przedszkolu obowiązują wszystkich pracowników, stażystów/praktykantów i wolontariuszy. Znajomość i zaakceptowanie zasad pracownicy potwierdzają podpisem na ostatniej stronie dokumentu, dołączonej do Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem i/lub stosownym oświadczeniem zgodnie z załącznikiem nr 6 do Standardów.

 

Relacje personelu przedszkola

Każdy pracownik przedszkola jest zobowiązany do utrzymywania profesjonalnej relacji  z dziećmi w przedszkolu i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci. Każdy pracownik zobowiązany jest działać w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji swojego zachowania.

 

Komunikacja z dziećmi

W komunikacji z dziećmi w przedszkolu pracownik zobowiązany jest:

- zachować cierpliwość i szacunek,

- słuchać uważnie dziecka i udzielać mu odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji,

- informować dziecko o podejmowanych decyzjach jego dotyczących, biorąc pod uwagę oczekiwania dziecka,

- szanować prawo dziecka do prywatności; jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, należy wyjaśnić mu to najszybciej jak to możliwe; jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z dzieckiem na osobności, należy zostawić uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbać, aby być w zasięgu wzroku innych; można też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy,

- zapewniać dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć nauczycielowi/pracownikowi przedszkola lub wskazanej osobie i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy.

 

Pracownikowi zabrania się:

- zawstydzania, upokarzania, lekceważenia i obrażania dziecka oraz podnoszenia głosu na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci,

- ujawniania informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci; obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej,

- zachowywania się w obecności dziecka w sposób niestosowny; obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie
w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).

 

Działania realizowane z dziećmi

Pracownik zobowiązany jest:

- doceniać i szanować wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażować
i traktować równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd,

- unikać faworyzowania dzieci.

 

Pracownikowi zabrania się:

- nawiązywania z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, składania mu propozycji o nieodpowiednim charakterze; obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz - udostępnianie nieletnim treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę,

utrwalania wizerunku nieletniego (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych; dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeśli dyrekcja przedszkola nie została o tym poinformowana, nie wyraziła na to zgody i nie uzyskała zgody rodziców/opiekunów,

- proponowania nieletniemu alkoholu, wyrobów tytoniowych, nielegalnych substancji, jak również używania ich w obecności małoletnich,

- wchodzenia w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub rodziców/opiekunów dziecka, zachowywania się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej zależności
i prowadzący do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych
i innych.

Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dzieckiem przez pracownika lub pracownikiem przez dziecko, muszą być raportowane dyrektorowi przedszkola. Jeśli pracownik jest ich świadkiem, zobowiązany jest reagować stanowczo, ale z wyczuciem, aby zachować godność osób zainteresowanych.

 

Kontakt fizyczny z dziećmi

Jakiekolwiek przemocowe działanie wobec małoletniego jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego.

 

Pracownik zobowiązany jest:

- kierować się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy jego dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie,

- być zawsze przygotowanym na wyjaśnienie swoich działań,

- zachować szczególną ostrożność wobec dziecka, które doświadczyło nadużycia i krzywdzenia,      w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania; takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi; w takich sytuacjach pracownik powinien reagować z wyczuciem, jednak stanowczo i pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic.

 

Pracownikowi zabrania się:

- bicia, szturchania, popychania oraz naruszania integralności fizycznej dziecka w jakikolwiek inny sposób,

- dotykania dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny,

- angażowania się w takie aktywności jak łaskotanie, udawane walki z dziećmi czy brutalne zabawy fizyczne.

W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka, pracownik zobowiązany jest unikać innego niż niezbędny kontakt fizyczny z dzieckiem. W każdej czynności pielęgnacyjnej i higienicznej, związanej z pomaganiem dziecku w ubieraniu się i rozbieraniu, jedzeniu, myciu, przewijaniu czy korzystaniu z toalety, pracownikowi powinna asystować druga osoba zatrudniona w przedszkolu. 

Kontakt fizyczny z dzieckiem musi być jawny, nieukrywany, nie może wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy. Jeśli pracownik będzie świadkiem jakiegokolwiek
z wyżej opisanych zachowań i/lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub dzieci, zobowiązany jest zawsze poinformować o tym osobę odpowiedzialną (np. nauczyciela, dyrektora) i/lub postępować zgodnie z obowiązującą procedurą interwencji.



Kontakty poza godzinami pracy

  1. Co do zasady kontakt z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów edukacyjnych lub wychowawczych.
  2. Nie wolno Ci zapraszać dzieci do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z nimi poza godzinami pracy. 
  3. Jeśli zachodzi konieczność spotkania z dziećmi poza godzinami pracy, musisz poinformować o tym dyrektora, a rodzice/opiekunowie prawni dzieci muszą wyrazić zgodę na taki kontakt.
  4. Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie dzieci są osobami bliskimi wobec pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów.

Krzywdzenie dziecka ze strony rodziców/opiekunów

W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. dziecko chodzi                   w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej), rodzina stosuje przemoc wobec dziecka (rodzic/inny domownik krzyczy na dziecko, stosuje klapsy lub podobne rodzajowo kary fizyczne), dziecko posiada dużą absencję, należy poinformować właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie pomocy rodzinie, gdy niespełnianie potrzeb wynika z sytuacji ubóstwa, bądź - w przypadku przemocy i zaniedbania - konieczności wszczęcia procedury Niebieskiej Karty.

 

      C/ ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU I MEDIÓW      

           ELEKTRONICZNYCH

 

  1. Na terenie przedszkola dostępna jest sieć wifi, zabezpieczona hasłem dostępu.
  2. Funkcję administratora sieci, który odpowiedzialny jest za instalowanie i aktualizowanie przynajmniej raz w miesiącu programów antywirusowych i zapór sieciowych w celu ochrony systemów przed atakami złośliwego oprogramowania i blokowania na komputerach szkolnych materiałów niedostosowanych do wieku odpowiada CIUWO (Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna) Urzędu Miasta Olsztyna. 
  3. Infrastruktura sieciowa placówki zapewnia dostęp do Internetu wyłącznie personelowi, a dzieci korzystają jedynie z materiałów internetowych prezentowanych przez nauczyciela pod jego obecność.
  4. Na terenie przedszkola dostęp dziecka do Internetu możliwy jest tylko pod nadzorem pracownika przedszkola na zajęciach z wykorzystaniem komputera/monitoru interaktywnego/tabletów/tablicy multimedialnej/magicznego dywanu.
  5. W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika ma on obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Pracownik przedszkola czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z Internetu przez dzieci podczas zajęć.
  6. Osoba odpowiedzialna za dostęp dziecka do Internetu przeprowadza w  miarę możliwości z dziećmi cykliczne warsztaty/ pogadanki dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.



     D/ ZASADY OCHRONY WIZERUNKU I DANYCH OSOBOWYCH DZIECI

 

Zasady powstały w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. We wszystkich działaniach przedszkola kierujemy się odpowiedzialnością i rozwagą wobec utrwalania, przetwarzania, używania i publikowania wizerunków dzieci.

Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w Ustawie o ochronie danych osobowych. Pracownik przedszkola jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych dziecka i udostępniania tych danych w ramach zespołu interdyscyplinarnego, powołanego w trybie Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U.2005 Nr 180 poz.1493). Pracownik przedszkola może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację dziecka.

 

Dzielenie się zdjęciami i filmami z naszych aktywności służy celebrowaniu sukcesów dzieci, dokumentowaniu działań i zawsze ma na uwadze bezpieczeństwo dzieci. Wykorzystujemy zdjęcia/nagrania pokazujące szeroki przekrój dzieci – chłopców i dziewczęta, dzieci w różnym wieku, o różnych uzdolnieniach, stopniu sprawności i reprezentujące różne grupy etniczne.

 

  1. W przedszkolu na początku roku szkolnego pozyskiwane są pisemne zgody rodziców na publikację wizerunku dzieci na potrzeby dokumentacji fotograficznej/nagrań, działań podejmowanych przez placówkę. 
  2. W miarę możliwości fotografowane/nagrywane są grupy przedszkolne, a nie pojedyncze osoby. 
  3. Zdjęcia i nagrania nie są podpisywane informacjami identyfikującymi dziecko z imienia i nazwiska. 
  4. Pracownik przedszkola nie kontaktuje przedstawicieli mediów z dziećmi, nie wypowiada się w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego opiekuna, jeśli nie otrzymał pisemnej zgody od opiekunów prawnych dziecka. 
  5. W celu realizacji materiału medialnego dyrektor przedszkola może podjąć decyzję                       o udostępnieniu mediom wybranych pomieszczeń przedszkola. Wskazane na ten cel pomieszczenie przedszkola jest przygotowane przez personel w taki sposób, by uniemożliwić filmowanie przebywających w tym czasie na terenie przedszkola dzieci.
  6. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekunów na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
  7. Wszystkie osoby niebędące pracownikami przedszkola utrwalające wizerunek dzieci na nośnikach zobowiązane są do nie wykorzystywania ich w celach niezgodnych z prawem.

 

Przedszkole dba o bezpieczeństwo wizerunku dzieci poprzez:

- rezygnację z ujawniania jakichkolwiek informacji wrażliwych o dziecku, dotyczących m.in. stanu zdrowia, sytuacji materialnej, sytuacji prawnej i powiązanych z wizerunkiem dziecka (np. w przypadku zbiórek indywidualnych organizowanych przez przedszkole).

 

Zmniejszamy ryzyko kopiowania i niestosownego wykorzystania zdjęć/nagrań dzieci poprzez przyjęcie następujących zasad:

- wszystkie dzieci znajdujące się na zdjęciu/nagraniu muszą być ubrane, a sytuacja zdjęcia/nagrania nie jest dla dziecka poniżająca, ośmieszająca ani nie ukazuje go w negatywnym kontekście,

- zdjęcia/nagrania dzieci koncentrują się na czynnościach wykonywanych przez dzieci i w miarę możliwości przedstawiają dzieci w grupie, a nie pojedyncze osoby,

- rezygnujemy z publikacji zdjęć dzieci, nad którymi nie sprawujemy już opieki, jeśli one lub ich rodzice/opiekunowie nie wyrazili zgody na wykorzystanie zdjęć po odejściu z przedszkola.

W sytuacjach, w których rodzice/opiekunowie lub widzowie przedszkolnych wydarzeń
i uroczystości itd. rejestrują wizerunki dzieci do prywatnego użytku, informujemy na początku każdego z tych wydarzeń o tym, że:

- zdjęcia lub nagrania zawierające wizerunki dzieci nie powinny być udostępniane w mediach społecznościowych ani na serwisach otwartych, chyba że rodzice lub opiekunowie dzieci wyrażą na to zgodę.

 

    E/ SPOSÓB REAGOWANIA W PLACÓWCE W PRZYPADKU PODEJRZENIA, ŻE    

        DZIECKO DOŚWIADCZA KRZYWDZENIA  

 

Przedszkole Miejskie nr 23 w Olsztynie  wypracowało procedury, które określają krok po kroku, jakie działanie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu organizacji, członków rodziny, rówieśników i osób obcych (szczegółowo określone w punkcie 3 niniejszego rozdziału).

Placówka dysponuje danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci - załącznik nr 8 (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia) oraz zapewnia do nich dostęp wszystkim pracownikom

 

W załącznikach Standardów Ochrony Małoletnich dostępny jest :

  1. Wzór karty interwencji.
  2. Wzór ankiety monitorującej realizację Standardów Ochrony Małoletnich.
  3. Wzór wniosku o wgląd w sytuację dziecka/rodziny.
  4. Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
  5. Czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
  6. Wzór oświadczenia o niekaralności.
  7. Wzór zapoznania się ze Standardami Ochrony Małoletnich.
  8. Dane kontaktowe instytucji i organizacji, zajmujące się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci.
  9. Wzór wyznaczenia osób odpowiedzialnych za przegląd, aktualizację i monitoring Standardów Ochrony Małoletnich.
  10. Wzór notatki ze zdarzenia.

2.

Standard II. PERSONEL 

Placówka monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.

 

Standardy podstawowe: 

  • W ramach rekrutacji członków personelu pracujących z dziećmi prowadzona jest ocena przygotowania kandydatów do pracy z dziećmi oraz sprawdzane są ich referencje. 
  • Placówka uzyskała dane z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o każdym członku personelu oraz gdy jest to dozwolone przepisami obowiązującego prawa, informacje z Krajowego Rejestru Karnego.
  •  Określone są zasady bezpiecznych relacji całego personelu placówki z dziećmi, wskazujące, jakie zachowania w placówce są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem.  
  • Placówka zapewnia swoim pracownikom podstawową edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:  

-  rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci;

-   procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia;

- odpowiedzialności prawnej pracowników placówki, zobowiązanych do podejmowania interwencji;

-   procedury „Niebieskiej Karty”.

 

Standardy uzupełniające: 

  • Cały personel placówki pracujący z dziećmi i ich opiekunami jest przygotowany, by edukować dzieci na temat ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem oraz opiekunów dzieci na temat wychowania dzieci bez przemocy oraz chronienia ich przed przemocą i wykorzystywaniem.  
  • Personel dysponuje materiałami edukacyjnymi dla dzieci i dla rodziców oraz je aktywnie wykorzystuje.  



3.

Standard III. PROCEDURY

W placówce funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.

 

Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka:

 

  1. Zgłoszona sprawa poddana jest wyjaśnieniu przez wychowawcę danej grupy do pedagoga  i/lub psychologa.
  2. Pracownicy wyjaśniający sprawę podejmując następujące działania: przeprowadzają rozmowę z pokrzywdzonym dzieckiem, przeprowadzają rozmowę z innymi osobami, które pomogą w ocenie sytuacji, wzywają do przedszkola rodziców lub opiekunów prawnych pokrzywdzonego dziecka, sporządzają notatkę służbową według ustalonego wzoru (załącznik nr 10), opracowują plan pomocy dziecku we wzajemnej współpracy.
  3. Wszystkie działania przewidziane w planie pomocy dziecku mają na celu zapewnienie dziecku   bezpieczeństwa i wsparcia.
  4. Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące: podjęcia działań przez szkołę  w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenie krzywdzenia do odpowiedniej instytucji, form wsparcia jakie placówka może zaoferować dziecku, działań zespołu nauczycieli względem krzywdzonego dziecka, skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku jeżeli istnieje taka potrzeba.
  5. Plan pomocy dziecku jest przedstawiony przez pedagoga i/lub psychologa, w obecności wychowawcy grupy, rodzicom/opiekunom prawnym dziecka z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.
  6. Wychowawca grupy monitoruje przebieg realizacji planu i jego skutków względem dziecka.
  7. W przypadku gdy efekty działań nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, przez pracowników przedszkola i dyrektora składany jest wniosek o wgląd w sytuację rodzinną i zgłoszenie na policję/ prokuraturę (załącznik nr 3 i załącznik nr 4).
  8. Rodzice lub opiekunowie prawni dziecka informowani są przez psychologa i/lub pedagoga w obecności wychowawcy o obowiązku przedszkola zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (policja/prokuratura, sąd).
  9. Po poinformowaniu rodziców przez psychologa i/lub pedagoga zgodnie z punktem poprzedzającym dyrektor składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do policji lub prokuratury oraz wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Sądu Rejonowego w Olsztynie Wydział Rodzinny i Nieletnich.
  10. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji wskazanych wyżej instytucji.
  11. Z przebiegu działań sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 1.
  12. Kartę załącza się do akt osobowych dziecka.
  13. Wszyscy pracownicy placówki, którzy w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych posiadają informacje o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

    

4.

Standard IV. MONITORING ORAZ ZASADY PRZEGLĄDU I AKTUALIZACJI STANDARDÓW

Organizacja/instytucja monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci.

 

Monitoring to obszar, który określa zasady weryfikacji przyjętej Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem – przynajmniej raz w roku, ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci oraz zasady organizowania przez Przedszkole konsultacji z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami.

 

  1. Dyrektor przedszkola wyznacza pedagoga specjalnego i/lub psychologa na osoby odpowiedzialne za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem w przedszkolu zgodnie z załącznikiem nr 9 do Standardów.
  2. Osoby te są odpowiedzialne za przegląd i aktualizowanie Standardów, monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów, prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz zaproponowanie zmian.                            
  3. Osoby odpowiedzialne za realizację i propagowanie Standardów ochrony małoletnich przeprowadzają wśród pracowników przedszkola, raz na 12 miesięcy przegląd Standardów poprzez ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. 
  4. Wzór ankiety stanowi Załącznik nr 2 do niniejszych Standardów. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany oraz wskazywać naruszenia Standardów.
  5. Na podstawie przeprowadzonej ankiety osoby odpowiedzialne za realizację  i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich sporządzają raport z monitoringu, który przekazują dyrektorowi Przedszkola w terminie 1 – 30 czerwca każdego roku.
  6. Dyrektor Przedszkola na podstawie otrzymanego raportu wprowadza do Standardów niezbędne zmiany/aktualizuje Standardy i ogłasza je pracownikom, dzieciom i ich rodzicom/opiekunom.

 

Rozdział III

ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI

 

  1. Pracownicy przedszkola posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
  2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownicy placówki zwracają się do osób odpowiedzialnych za realizację Standardów Ochrony Małoletnich, które podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
  3. Pracownicy monitorują sytuację i dobre samopoczucie dziecka.
  4. Przykładowe czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci znajdują się w załączniku nr 5.

 

Rozdział IV

PRZEPISY KOŃCOWE

 

Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem wchodzą w życie z dniem 7 lutego 2024 r.

Ogłoszenie Standardów następuje poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie przedszkola i zamieszczenie na stronie internetowej przedszkola.

Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisem każdego z pracowników Przedszkola Miejskiego nr 23 w Olsztynie na ostatniej stronie, dołączonej do niniejszego dokumentu oraz nowo przyjęte osoby  poprzez podpisanie oświadczenia (załącznik nr 6).

 



Brak załączników.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. wtorek, 05 maj 2020 12:52 Super User
Artykuł został zmieniony. czwartek, 14 marzec 2024 13:08 Joanna Jobska